Neuropszichológiai vizsgálat
Mi a célja a neuropszichológiai vizsgálatnak?
A neuropszichológiai vizsgálat célja az intellektuális képességek terén jelentkező panaszok okainak feltárása. Ilyen panaszok a koncentrációs problémák, a szétszórtság, a gondolkodás lassúsága, a feledékenység, a tanulási nehézségek, a munkahelyi vagy iskolai teljesítményproblémák, a tervezési készségek vagy a viselkedésszabályozás problémái. A neuropszichológiai vizsgálat azonban jól alkalmazható a tehetségdiagnosztika területén is, amikor olyan átlag feletti gondolkodási képességek vannak jelen, amelyeknek a környezet vagy akár maga a kliens sincs tudatában.
Kinek ajánlom a neuropszichológiai vizsgálatot?
Gyermekek esetében a vizsgálat információkat nyújt az iskolai alkalmasság, a tanulási nehézségek háttere, a fejlesztési tervek, valamint a továbbtanulási és pályaválasztási orientációk vonatkozásában. Ezek az információk a szülők és a gyermekkel foglalkozó szakemberek számára egyaránt hasznosak lehetnek.
Felnőtteknél valamilyen agyi sérülést követően vagy szellemi hanyatlás esetében a vizsgálat alkalmas a funkciókárosodás jellegének és mértékének megállapítására. Ezen túl a vizsgálat hasznos lehet mindazok számára, akik „csupán” kíváncsiak gondolkodási képességeikre, szeretnék önismeretüket ilyen formában gazdagítani.
Mit tartalmaz a neuropszichológiai vizsgálat?
1. ANAMNÉZIS
A kérdőív a kliens testi és pszichés fejlődésével, orvosi előzményeivel, életkörülményeivel, valamint korábbi és jelenlegi panaszaival kapcsolatos kérdéseket tartalmaz. Az anamnézis segít megállapítani, hogy voltak-e a kliens élettörténetében olyan kockázati tényezők vagy események (betegség, baleset, trauma stb.), amelyek az idegrendszeri működésre, annak fejlődésére negatív hatással lehettek.
2. TÜNETBECSLŐ KÉRDŐÍVEK
A tünetbecslő kérdőívek a hétköznapokban tapasztalható panaszok felmérésére szolgálnak. A kérdőívek nem csupán a gondolkodási nehézségekre (figyelmetlenség, feledékenység stb.) kérdeznek rá, hanem azokra az érzelmi problémákra is (szorongás, depresszió stb.), amelyek a gondolkodási képességeket zavarhatják. A kérdőívek segítenek megállapítani, hogy a kliens panaszainak súlyossága a normál övezetbe esik-e vagy eléri a klinikai szintet.
3. A KLIENS MEGFIGYELÉSE A VIZSGÁLATI HELYZETBEN
A kliens vizsgálati helyzetben mutatott viselkedése további információkkal szolgál a kliens érzelmi állapotáról (pl. mennyire szorong feladathelyzetben), önértékeléséről (pl. mennyire elégedett a saját teljesítményével), motivációjáról (pl. mennyi energiát fektet egy-egy feladat elvégzésébe), a feladathelyzethez való viszonyulásáról (pl. mennyire fejlett a feladattudata) és gondolkodási képességeiről (pl. mennyire képes figyelmét hosszabb ideig fenntartani).
4. KOGNITÍV KÉPESSÉGVIZSGÁLAT
A neuropszichológiai vizsgálat központi eleme a kognitív képességek részletes felmérése. Ennek révén tudjuk megállapítani ugyanis, hogy a hétköznapokban tapasztalható panaszok mögött kimutatható-e valamilyen képességbeli elmaradás. A képességvizsgálat során az agy meghatározott rendszereihez köthető kognitív funkciók (észlelés, figyelem, nyelvi és vizuális-téri feldolgozás, emlékezet, végrehajtó funkciók) felmérése történik neuropszichológiai tesztekkel. A neuropszichológiai tesztek különböző szóbeli és cselekvéses feladatokból (memoriterek, kirakós logikai feladatok stb.) állnak. A neuropszichológiai tesztcsomagot a kliens életkori sajátosságai, valamint a vizsgálati kérdés alapján egyénre szabott módon állítom össze.
A neuropszichológiai tesztek eredményeit kétféle módon elemzem. A mennyiségi elemzés azt mutatja meg, hogy mi az, amit tud, vagy nem tud a kliens. Ennek megállapítása úgy történik, hogy a teszteken nyújtott teljesítménye alapján a kliens pontszámokat kap, amelyek által megállapítható, hogy az átlaghoz képest jobban vagy rosszabbul teljesít egy adott kognitív területen. A minőségi elemzés során pedig a kliens sajátos észjárását ismerem meg. Ehhez nem elég azt megállapítani, hogy mi az, amit tud, vagy nem tud, hanem azt is meg kell vizsgálni, hogy hogyan tudja, illetve hogyan nem tudja azt. Ennek megfelelően a minőségi elemezés által azt tárom fel, hogy milyen egyéni stratégiákat használ a kliens a problémamegoldás során, vagy hogy hogyan hibázik, pontosan mi okoz neki nehézséget egy feladat végrehajtásakor.
Miből áll a neuropszichológiai szakvélemény?
A neuropszichológiai vizsgálat tapasztalatait részletes szakvélemény foglalja össze, amely tartalmazza a panaszok leírását, az anamnézist, a vizsgálati helyzetben mutatott magatartás leírását, valamint a neuropszichológiai teszteredmények mennyiségi és minőségi elemzését. Az adatok egységes értelmezése alapján születik meg a diagnosztikus vélemény, amely a kliens kognitív és érzelmi állapotáról, erősségeiről és gyengeségeiről nyújt információkat. Meghatározásra kerül, hogy a kliens panaszai mögött azonosítható-e valamilyen kognitív elmaradás, illetve mely területeken mutat ép vagy akár kimagasló képességeket. A diagnosztikus vélemény alapján meghatározom a fejlesztési célokat. Amennyiben a panaszok hátterében nem kognitív természetű problémák állnak, a klienst a megfelelő szakemberhez vagy intézményhez irányítom tovább.
A vizsgálat időtartama:
- 2 x 60 perc neuropszichológiai tesztelés
- 60 perc konzultáció: szóbeli visszajelzés az eredményekről
Igény szerint a vizsgálati eredményekről írásos szakvélemény készül.


Elérhetőségek
Alkotás Terápiás Rendelő
1126 Budapest, Kiss János altábornagy utca 19.
+36 30 691 1049
dr.nandor.nemeth@gmail.com
2023 Copyright © Dr. Németh Nándor